Z lektury 10. numeru dwumiesięcznika „Polonia Christiana” Czytelnik pozna prawdziwą historię Inkwizycji. Przez szereg lat kłamliwej propagandy środowisk antykatolickich obrosła ona w absurdalne mity. Dzisiaj mało kto wie czym zajmowali się inkwizytorzy, jaki był prawdziwy cel Świętego Oficjum i dlaczego stało się ono celem tak wielu ataków. Tym tematem zajmują się: Piotr Toboła-Pertkiewicz w tekście „Mity w świetle faktów”, Roman Konik w dwóch artykułach: „Od ordaliów do Świętego Oficjum” oraz „Inkwizycja w liczbach”, Rafał A. Krzycki „U źródeł rebelii”, Plinio M. Solimeo „Bastion Świętych” i Piotr Doerre „Jak powstała czarna legenda?”.
Numer zdominowały tematy historyczne. Oprócz artykułów poświęconych Inkwizycji znajdziemy w nim także opowiedzianą przez Mariusza Affeka historię bł. bpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, który wkrótce zostanie ogłoszony świętym; Grzegorza Kucharczyka tekst rozprawiający się z lansowaną obecnie tezą, że antysemityzm hitlerowski ma chrześcijańskie korzenie oraz artykuł Leszka Żebrowskiego negliżujący legendę Gwardii i Armii Ludowej, opartą na wielkim kłamstwie stworzonym na zamówienie propagandy komunistycznej.
Historii najnowszej dotyczy tekst Mariusza Krzysztofińskiego i Krzysztofa Kaczmarskiego „Christus vincit. SB przeciwko biskupowi Edwardowi Frankowskiemu”.
W dziale „Dziedzictwo Europy” znaleźć można reportaż z Malty – katolickiej wyspy – pióra Pawła Toboły-Pertkiewicza. Temat poszerza artykuł Mariusza Affeka poświęcony dziejom związanego z wyspą Zakonu Maltańskiego.
Tradycyjnie numer zawiera teksty poświęcone wspaniałemu dziedzictwu polskiej kultury. W aktualnym numerze redakcja zamieściła mini-przewodnik Jacka Kowalskiego po kolegiacie w Tumie pod Łęczycą, artykuł Beaty Góreckiej przybliżający postać prymasa Michała Stefana Radziejowskiego (1645-1705), wybitnego konesera i mecenasa sztuki oraz rozważania Piotra S. Mazura o pięknie w chrześcijańskiej kulturze.
Choć, jak już wspomniano, w numerze 10. dominuje szeroko rozumiana tematyka historyczna, nie brakło w nim także informacji bieżących i artykułów na tematy aktualne. Numer otwiera fotoreportaż z pielgrzymki warszawskiej grupy Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę. Następnie Roberto de Mattei zastanawia się nad problemem ewentualnego przyjęcia Turcji do Unii Europejskiej. Piotr T. Waszkiewicz pisze o zmierzchu cywilizacji śmierci, której apogeum rozwoju będzie zarazem upadkiem Zachodu, który wymiera.
Na temat liturgii jako dziedziny należącej do sacrum pisze kard. Jorge Medina Estevez. Bogna Białecka, w związku z zabiciem znanego mordercy dzieci nienarodzonych Georga Tillera, zajęła się tematem przemocy w działaniach grup antyaborcyjnych. Ks. Yves Perin przybliża czytelnikowi nieznany, chrześcijański Tybet. Na uwagę zasługuje także tekst o warszawskiej szkole sióstr nazaretanek autorstwa Małgorzaty Pabis.
Sławomir Skiba Nie mówmy o nich, popatrz i pójdź dalej…
Roberto de Mattei Czy Turcja leży w Europie?
Piotr T. Waszkiewicz Zmierzch cywilizacji śmierci
Bogna Białecka „Święci” aborcjoniści
Bogdan Dobosz Katalog frustracji
Wydarzenia
Piotr Toboła-Pertkiewicz Mity w świetle faktów
Roman Konik Od ordaliów do Świętego Oficjum
Rafał A. Krzycki U źródeł rebelii
Plinio M. Solimeo Bastion Świętych
Roman Konik Inkwizycja w liczbach
Piotr Doerre Jak powstała czarna legenda?
Ks. Yves Pertin Nieznany Tybet
Kardynał Jorge Medina Estévez Liturgia a sacrum
Grzegorz Kucharczyk Swastyka przeciw Krzyżowi
Leszek Żebrowski Czerwonej mitologii żywot po śmierci ustroju
Mariusz Krzysztofiński, Krzysztof Kaczmarski Christus vincit
Jacek Kowalski Kamienne zdziwienia
Małgorzata Pabis Warszawski „Nazaret”
Paweł Toboła-Pertkiewicz Malta – katolicka wyspa
Mariusz Affek Dzieje Zakonu Maltańskiego
Beata Górecka Mecenas barokowej sztuki
Piotr S. Mazur Blask chwały Boga
Leonard Przybysz Otwarcie testamentu
Piotr S. Mazur W trosce o każdą jotę
Roman Motoła Poza kulisami zdradę
Adam Kowalik Magistra vitae
Paweł Toboła-Pertkiewicz Państwo w Biblii
Nowości wydawnicze
Artur Wroński Ikona luksusu